Jakie drzwi- ościeżnice?

Jakie drzwi- ościeżnice?

Rodzaje drzwi ze względu na materiał wykonania

Drewniane – do ich wykonania stosuje się drewno lite lub klejone warstwowo. To drugie jest bardziej popularne, gdyż ma lepsze parametry techniczne oraz jest po prostu tańsze.

Ramiakowe najbardziej popularne drzwi na rynku. Rama drzwi wykonana jest z drewna litego, klejonego warstwowo ub wykonane z płyty MDP. Powierzchnia drzwi pokryta jest okleiną sytetyczną lub naturalną

 

Szklane – mogą to być tylko większe lub mniejsze wypełnienia w drzwiach płytowych lub całkowicie szklane drzwi wykonane ze szkła hartowanego lub klejonego. Takie pełne szklane drzwi podtrzymują tylko wąskie ramy aluminiowe lub są modele bez tych ram i wtedy szklaną taflę trzymają specjalne zawiasy i pochwyt zamiast klamki. Szkło wykorzystywane w tych przypadkach jest całkowicie bezpieczne. Hartowane w razie stłuczenia, do którego bardzo trudno doprowadzić, rozsypuje się na kawałki o nieostrych brzegach, a szkło klejone jest wyposażone w folię, która nie pozwala na rozsypanie się potłuczonych kawałków.

Z tworzywa sztucznego – występują w bardzo zróżnicowanej kolorystyce. Duże zainteresowanie wzbudzają te oklejane winylem imitującym naturalne słoje drewna na przykład dębowego, orzechowego, sosnowego czy mahoniowego.

Z metalu – ze względu na swoje parametry najczęściej wykorzystywane są w budynkach użyteczności publicznej, fabrykach, szpitalach, sklepach itp. Mogą być wykonane z aluminium lub ze stali. Często wzbogacane są o walory antywłamaniowe i przeciwpożarowe.

Białe drzwi wewnętrzne

Rodzaje drzwi ze względu na ich budowę

Klasyczna budowa drzwi to skrzydło, ościeżnica i okucia (zawiasy). Jeśli chodzi o budowę skrzydła, to występują dwa zasadnicze rodzaje konstrukcji:

– płytowa – drzwi w tej wersji wykonane są z jednolitej płyty lub cienką płyta okleja się drewnianą ramę, a pusta przestrzeń pomiędzy wypełnia się płytami wiórowymi lub kartonowymi. Krawędzie skrzydła też oklejane są płytą wykończeniową.

-płycinowa – w jej skład wchodzą natomiast rama i jej wypełnienie nazywane właśnie płycinami. Rama najczęściej jest drewniana, a płyciny z drewna litego, sklejki, tworzyw sztucznych i szkła. Tego rodzaju skrzydła mają rozmaitą powierzchnię, różne kształty i wymiary.

Drzwi dzieli się jeszcze na przylgowe i bezprzylgowe, które różnią się między sobą sposobem wykończenia krawędzi. Te pierwsze posiadają charakterystyczne pionowe wycięcia na krawędziach, których zadaniem jest zwiększenie powierzchni przylegania skrzydła do ościeżnicy. Bezprzylgowe nie mają takich wycięć.

Drzwi wewnętrzne

Rodzaje drzwi ze względu na sposób otwierania

W obecnych czasach mamy spory wybór, jeśli chodzi o mechanizm otwierania się drzwi. Dzięki temu łatwiej jest odnaleźć model, który zaoszczędzi nam miejsca lub ułatwi przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym i starszym. Na rynku spotykamy następujące rodzaje drzwi:

– uchylne (rozwierane) – można by nazwać je tradycyjnymi. Są od wieków najczęściej stosowanymi drzwiami. Potrzebują sporo miejsca na ich uchylenie. Mogą otwierać się na zewnątrz i do wewnątrz, na prawo i na lewo. Występują w wersjach jedno i dwuskrzydłowych.

– przesuwne – stają się coraz bardziej popularne. Pozwalają bowiem znacznie zaoszczędzić miejsce. Rozsuwają się chowając w ścianie lub wzdłuż niej. Mogą być jedno lub wieloskrzydłowe. Skrzydła mocuje się na specjalnych wózkach do prowadnicy, która zamontowana jest na górnej części ościeżnicy.

– składane – nazywa się je również „łamanymi” ze względu na to, że zazwyczaj mają skrzydło podzielone na dwie części połączone zawiasami i otwierające się w ten sposób, że „łamie się” (składa) na połowę. Nie zajmują dużo miejsca, ale po złożeniu się zmniejszają wielkość otworu drzwi. Skrzydło takich drzwi porusza się po szynie na specjalnych ślizgaczach lub wózkach.

– harmonijkowe – zbudowane są z wąskich paneli połączonych pasami elastycznego materiału. Otwierają się składając w charakterystyczną harmonijkę, co w konsekwencji zmniejsza trochę szerokość przejścia. Mimo to są bardzo praktycznym rozwiązaniem, zwłaszcza w małych mieszkaniach. Przesuwają się po prowadnicy przymocowanej do nadproża. Boczne krawędzie otworu wyłożone są drewnianymi listwami i do jednej z nich mocuje się drzwi. W takich drzwiach sprawdza się zamek zapadkowy  i magnetyczny. Można je również otwierać za pomocą gałki.

Drzwi wewnętrzne – pokojowe

Ościeżnica stanowi dodatkowe wyposażenie drzwi, dlatego nie jest sprzedawana w komplecie. Trzeba ją dokupić, co pozwala dobrać taką, która będzie najbardziej nam odpowiadała zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

 

Ościeżnice stałe

Najprostszy model ościeżnicy zwany jest blokowym albo stałym. Taka konstrukcja najlepiej sprawdza się przy zabudowie muru o typowej grubości, tzn. 6-10 cm. Mogłoby się wydawać, że montaż tradycyjnej, nieskomplikowanej framugi nie może sprawiać problemów. Tymczasem dokładne dopasowanie wszystkich elementów nie należy do łatwych zadań. Dlatego też mimo atrakcyjnej ceny klienci coraz chętniej wybierają inne rozwiązania.

Ościeżnice regulowane

To dobre rozwiązanie, gdy w mieszkaniu mamy ściany o niestandardowych wymiarach. Konstrukcja ościeżnicy regulowanej pozwala na zabudowę murów o różnej grubości. Jedynym ograniczeniem dla tej wersji jest minimalna grubość ściany, która powinna wynosić nie mniej niż 75 mm. W drugą stronę nie ma już żadnego limitu. Jeżeli wymiary osiągną 280 mm, to w bardzo estetyczny sposób można połączyć ze sobą dwa symetryczne elementy

Ościeżnice stałe i regulowane bezprzylgowe

Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja tego typu ościeżnicy wyróżnia się brakiem przylgi. Wykończenie jest dzięki temu zgodne z nowoczesnymi trendami stawiającymi na geometryczne kształty. Bezprzylgowa ościeżnica może iść w parze tylko ze specjalnie przygotowanym, również bezprzylgowym, skrzydłem drzwiowym. Designerski efekt całości jest bardzo oryginalny, ponieważ rezygnacja z przylgi oznacza ukrycie zawiasów wewnątrz skrzydła. Dzięki temu drzwi niejako „chowają się” w ościeżnicę, tworząc z nią jedną płaszczyznę.W tym rozwiązaniu zawiasy są schowane w ościeżnicy, a paszczyzna drzwi licuje się w płaszczyzną ościeżnicy

 

Bez względu na to, jaką ościeżnicę wybierzemy, będzie ona swego rodzaju estetycznym dopełnieniem drzwi. Warto więc dołożyć starań, aby dobrze komponowała się z wnętrzem. Oprócz walorów estetycznych istotna jest także solidność oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego warto zdecydować się na zakup produktów sprawdzonych, renomowanych producentów. Oszczędzi nam to problemów i pozwoli cieszyć się idealnie dobranym modelem drzwi przez długie lata.

Zabudowa muru

Istnieje również możliwość zabudowy przejścia bez konieczności zawieszenia drzwi. 

 

 

Wybór

Wcale nie musi być trudny. Trzeba tylko dokładnie przeanalizować nasze potrzeby co do konkretnych otworów drzwiowych oraz plany wystroju poszczególnych wnętrz. Dobrze jest kiedy drzwi na jednym poziomie mają ten sam styl i kolorystykę. Powinny pasować również do konkretnych pomieszczeń, faktury i barwy podłogi, do okien i mebli. Zastanówmy się, którym przydałyby się lepsze parametry izolacji akustycznej (drzwi do pokojów nastolatków na pewno  Weźmy też pod uwagę ceny drzwi i montażu, aby wystarczyło nam pieniędzy na wszystkie drzwi.