Drzwi lewe, prawe ?

Drzwi lewe, prawe ?

Jak rozpoznać, które drzwi są prawe, a które lewe? Jak wybrać najbardziej funkcjonalne do naszego mieszkania?

 

 

Wybierając drzwi, powinniśmy się kierować przede wszystkim funkcjonalnością przestrzeni. Należy między innymi zwrócić uwagę na umiejscowienie włącznika światła. Ważne jest, aby drzwi nie otwierały się na niego, aby skrzydło drzwiowe go nie zasłaniało. W takiej sytuacji bowiem trzeba obchodzić drzwi dookoła, aby włączyć oświetlenie, co w codziennym funkcjonowaniu jest bardzo niewygodne.

Włącznik powinien być umieszczony tuż przy klamce, dostępny od razu, gdy wchodzimy do pomieszczenia. Jeśli zmieniamy kierunek otwierania się drzwi, trzeba równocześnie przenieść włącznik. Gdy okazuje się, że wybrane drzwi zachodzą na meble bądź otwierają się na ścianę, którą można inaczej zaaranżować, też warto przemyśleć ich zmianę.

Drzwi otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz?

Kolejnym dylematem, który należy rozważyć jest kierunek otwierania drzwi – do wewnątrz czy na zewnątrz, mając na uwadze drzwi prawe i lewe. I tu znów warto spojrzeć całościowo na aranżację przestrzeni, aby uniknąć sytuacji, kiedy poszczególne skrzydła będą otwierać się na siebie i wzajemnie blokować.

Planując rozmieszczenie, trzeba zastanowić się nad komunikacją między poszczególnymi pomieszczeniami, np. kuchnia–pokój czy sypialnia– łazienka, aby uniknąć niepożądanych sytuacji aranżacyjnych. I tak np. drzwi do sypialni zazwyczaj otwierają się do wewnątrz, natomiast drzwi do łazienki ze względów bezpieczeństwa najlepiej jest zaplanować z otwieraniem się na zewnątrz. Również w przypadku małych pomieszczeń drzwi powinny otwierać się na zewnątrz, aby nie zabierały dodatkowej powierzchni.

Przed wyborem drzwi warto przemyśleć swój pomysł na przestrzeń, aby zaaranżować ją w możliwie najbardziej funkcjonalny i bezpieczny sposób. Jeśli pojawiają się wątpliwości, dobrze jest zasięgnąć rady fachowca aby uniknąć późniejszych nieergonomicznych rozwiązań, przez lata utrudniających codzienne życie.