Rodzaje drzwi wewnętrznych

Rodzaje drzwi wewnętrznych

 

Drzwi uchylne – wciąż najpopularniejsze

Otwierane w sposób tradycyjny. Wymagają sporo miejsca na otwarcie. Składają się z jednego lub dwóch skrzydeł i ościeżnicy (futryny). Mogą być różnej wielkości,lewostronne lub prawostronne. Ich standardowa szerokość mieści się między 60 – 100 cm, wersji dwuskrzydłowych od 120 – 160 cm. Norma co ich wysokości wynosi 203 cm. Jednak producenci zazwyczaj przyjmują zamówienia indywidualne na nietypowe wymiary drzwi.

W zależności od konstrukcji skrzydła i ościeżnicy, drzwi uchylne mogą być przylgowelub bezprzylgowe. Różnica polega na sposobie wykończenia krawędzi. Drzwi przylgowe mają pionowe wycięcia na krawędziach skrzydeł, które zwiększają powierzchnię przylegania skrzydła do ościeżnicy. Natomiast drzwi bezprzylgowe po zamknięciu chowają się całkowicie w futrynie i tworzą z nią jedną płaszczyznę.

 

Na budowę całych drzwi składają się nie tylko same skrzydła, ale także ościeżnica iokucia. Ościeżnica, popularnie nazywana „futryną” to specjalna rama montowana w otworze drzwiowym w murze. Na niej za pomocą okuć, osadza się skrzydło. Futrynę najlepiej kupować razem ze skrzydłem. Ościeżnice bywają  stałe (dopasowane do grubości muru) lub z regulowaną szerokością (najczęściej o wartościach od 7,5 do 9,5 cm), co pozwala je w prosty sposób dostosować do grubości ściany. Okucia to  nic innego, jak zawiasy, na których zawiesza się skrzydła drzwi.

Na rynku można spotkać drzwi uchylne drewniane o konstrukcji płytowej lub płycinowej. Pierwsze są wykonane z jednolitej płyty, a drugie składają się z ramy zabudowanej wypełnieniem, czyli płyciną. W analogiczny sposób powstają tez drzwi wykonane z innych materiałów, profili PCV, metalu czy szkła.

 

Drzwi przesuwne

Są to drzwi, które znajdują coraz więcej zwolenników. A to między innymi z tego powodu, że pozwalają na łatwiejszą aranżację przestrzeni niż drzwi uchylne. Po otwarciu (rozsunięciu) mogą się schować w ścianie albo rozsunąć wzdłuż niej. Występują jako modele jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Ich skrzydła przemieszczają się na specjalnych wózkach i prowadnicy, która zamontowana jest na górze otworu drzwiowego.

Możemy wybierać wśród drzwi przesuwnych wykonanych z różnych materiałów. Do domów i mieszkań najchętniej kupowane są drzwi drewniane albo drewniane z przeszkleniem. Szczególnie atrakcyjne i bardzo eleganckie są drzwi przesuwne szklane. Projektując wystrój domu czy mieszkania oraz poszczególnych pomieszczeń w nich, warto zastanowić się nad zastosowaniem drzwi przesuwnych, ponieważ dają one możliwość różnych rozwiązań i są naprawdę bardzo funkcjonalne.

Drzwi wahadłowe

U nas często nazywane westernowymi lub kowbojskimi ze względu na skojarzenia filmowe, gdzie drzwi wahadłowe były symbolem westernowego saloonu :) W obecnych realiach drzwi tego rodzaju najczęściej spotykamy w restauracjach, pubach, klubach, szpitalach i innych budynkach użyteczności publicznej. Mogą mieć jedno lub dwa skrzydła. Skonstruowane są w ten sposób, że skrzydło lub skrzydła otwierają się wahadłowo w obie strony.  Nie trzeba ich za sobą zamykać, bo same wracają do swojego początkowego położenia.  Dlatego jest to świetne rozwiązanie w miejscach, gdzie trzeba przejść z pomieszczenia do pomieszczenia nie mając wolnej ręki. Przykładem są tu już wspomniane restauracje, kawiarnie, szpitale czy przychodnie.

Do ich wykonania wykorzystuje się drewno, drewno w połączeniu ze szkłem, płyty drewnopodobne, tworzywa sztuczne, szkło i metal.

Drzwi składane

Chętnie też nazywane są łamanymi, a to ze względu na fakt, iż ich skrzydła podzielone są na dwie lub więcej pionowych części, które połączone są ze sobą zawiasami. Otwierają się po prostu składając na jedną stronę, co – niestety – zmniejsza szerokość przejścia. Ich skrzydła poruszają się po specjalnej szynie za pomocą ślizgaczy lub wózków. Szyna na długość dostosowana do wymiarów otworu i przytwierdzona jest do górnej części ościeżnicy.

Drzwi składane wykonywane są z drewna, materiałów drewnopodobnych, tworzyw sztucznych, drewna z elementami szklanymi lub ze szkła. Chętnie stosowane są w wąskich przejściach, jako drzwi do garderoby czy spiżarni, a niektórzy wykorzystują je do oddzielenia kuch i jadalni lub jadalni i salonu.

Drzwi harmonijkowe

Zbudowane są z wąskich paneli o szerokości 5-10 cm, które połączone są pasami materiału z elastycznego tworzywa sztucznego lub płótna. Otwierają się w ten sposób, że składają się w harmonijkę na jedna ze stron otworu drzwiowego i podobnie, jak u składanych zmniejszają jego szerokość. Mechanizm otwierania polega na tym, że przesuwają się po prowadnicy przykręconej do nadproża. Natomiast do górnych krawędzi każdego panelu są przymocowane rolki lub zawieszki, które umieszcza się w prowadnicy. Boczne krawędzie otworu wykończone są drewnianymi listwami i to do jednej z nich mocuje się drzwi harmonijkowe.

Wykonywane są z drewna, drewna z przeszkleniami, płyt drewnopodobnych i tworzywa sztucznego. Montuje się w nich zamki zapadkowe lub magnetyczne z uchwytem lub gałką.

Kwestia wyboru

Na jaki rodzaj drzwi się zdecydować? Wszystko zależy od miejsca, aranżacji, gustu oraz zasobów finansowych. Czasem dobrze jest wcześniej skonsultować się z projektantami, którzy najlepiej zaaranżują wnętrza i dobiorą do nich optymalny rodzaj drzwi.